Archive for the ‘X Miscellaneous’ Category

Short Soup 2018 ~ Official Selection

15th Short Soup International Short Film Festival January 28, 2018 Entrée Corky Ty Primosch Fiction-Animation 05’45” USA 2017 Episode Magdalena Bojdo Fiction 05’15” Poland 2017 Looking Into The Future Inaki Onate Documentary-Experimental 06’25” Ecuador 2017 Notification Alireza Taheri Animation 02′ Iran 2017 Time Lapse Christian Avilés Fiction 01’21” Spain 2016 Main Course Bicycle Song Anna […]

Reel 2017 ~ Official Selection

3rd Reel Sydney Festival of World Cinema May 13-14, 2017 Official Selection Adila Rubén Llama & Alejandro Manzano Fiction 10’32” Spain 2016 Autumn’s Kiss Andrey Golubev Fiction 66’ Belarus 2016 Daughter Sarah Jayne Portelli Fiction 28’23” Australia 2016 Mary Mother Sadam Wahidi Fiction 19’20” Afghanistan 2016 Side Effect Veronika Galkina Fiction 14’56” Russia 2016 The […]

Short Soup 2017 ~ Jury Panel and Winners

Short Soup 2017 ~ International Jury Panel and Winners

WMAFF 2016 ~ Official Selection

WMAFF 2016 ~ Official Selection SELECTED FEATURE FILMS 16 Years till Summer Lou McLoughlan Documentary 81’ Scotland/Iceland 2015 Blood Sisters Malin Andersson Documentary 83’ Sweden/Ireland/Denmark/Finland/Norway 2016 Excluded From Paradise Esther Pérez de Eulate Documentary 77’ Spain 2016 Horizons Eileen Hofer Documentary 70’ Switzerland 2015 Irrawaddy Mon Amour Valeria Testagrossa & Nicola Grignani & Andrea Zambelli Documentary 58’ Italy […]

STIFF 2015 ~ Main Program

STIFF 2015 ~ Main Program

WISFF 2013 ~ Winners

WISFF 2013 ~ Winners WISFF

WMAFF 2013 ~ FILM PROGRAM (The Armory Theatre)

WMAFF 2013 ~ FILM PROGRAM (The Armory Theatre) ADMISSION FREE!  Booking is essential Tel: 0402 707010 Email: festival@cinewest.org Saturday session 03 and Sunday Session 03 are Full!  Book Now for remaining sessions Click here for Media Arts Program

WISFF 2013 ~ Main Program

5th Wordless International Short Film Festival ~ Main Program November 23-24, 2013

WMAFF 2013 ~ MEDIA ARTS PROGRAM (The Armory Theatre)

WMAFF 2013 ~ MEDIA ARTS PROGRAM (The Armory Theatre) December 29, 2013 11.00 – 14.00 / Admission Free 1 Jamieson Street, The Newington Armory Sydney Olympic Park NSW 2127

WMAFF 2013 ~ Official Selection

WMAFF 2013 ~ OFFICIAL SELECTION 2013 MEDIA ARTS 12 Frames Eleanor Suess Experimental 06’48” UK 2012 Aether Maria Jimenez Experimental 11’12” Spain 2013 Eviction G’Ayla Iliria Villanueva Experimental 10’04” Mexico 2012 Fake Feminine Heather Jung Joo Experimental 02’30” USA 2012 Falling Blossom Jay Jihyun Kim Experimental 0414” USA 2013 Folding Pattern One Cristina Ghetti & […]