AIFF 2017 ~ Official Selection

Feature films made by adults about/for children

Pixi Post and the Gift-Bringers
Gorka Sesma
Animation 91′ Spain-Colombia 2016

Sun Flower
Zhang Luoping
Fiction 88′ China 2017

Short films made by adults about/for children

About Dima
Rishat Gilmetdinov
Animation 03′ Russia 2016

Big Booom
Marat Narimanov
Animation 04′ Russia 2016

Bobo’s Metamorphoses
Daria Kopeic
Animation 16’40” Poland 2015

Chiripajas
Olga Poliektova / Jaume Quiles
Animation 02′ Russia-Spain 2017

Cloud Rider
Manuela Rüegg
Fiction-Animation 17’95” Switzerland 2017

Corky
Ty Primosch
Fiction-Animation 05’45” USA 2017

Different
Hristina Belousova
Animation 06’05” Uzbekistan 2016

Footsteps
Hannes Thor Arason
Fiction 15’13” Iceland 2017

Fruityshina Time
Vakhtang Khubutiya
Fiction 12’21” Russia 2017

Human
Issam taachit
Fiction 07′ Algeria 2017

Johann
Franka Braun
Fiction 10′ Germany 2017

Spider Boy
Linda Fratini
Fiction 14’33” Italy 2017

The Catboy and New Year
Pavel Pogudin
Animation 04’50” Russia 2017

The Cloud and the Whale
Alyona Tomilova
Animation 03’34” Russia 2017

The Kid and the Hedgehog
Marc Riba & Anna Solanas
Animation 03′ Spain 2016

The Owl and the Lemming
Roselynn Akulukjuk
Animation 03’33” Canada 2016

The Reflection in Me
Marc Colagiovanni
Animation 03’44” USA 2017

Track
Reza Golchin
Documentary 04′ Iran 2016

Trial and Error
Antje Heyn
Animation 05’27” Germany 2016

Ukaliq and Kalla Go Fishing 
Nadia Mike
Animation 05’01” Canada 2017

Feature films made by adults about/for youth

Autumn’s Kiss
Andrey Golubev
Fiction 66′ Belarus 2016

Beluga
Mehdi Jafari
Fiction 81′ Iran 2016

 Bird
Kseniya Baskakova
Fiction 91’14” Russia 2016

Short films made by adults about/for youth

All Men are Flowers
Shirley J Kim-Ryu
Fiction 17′ USA 2016

An Ordinary Man
Samantha Babboni
Fiction 09′ France 2017

Ane and the Stars
Karlos Alastruey
Fiction 21’15” Spain 2017

Balloon Boy
Juliet Fraser
Fiction 03’42” Australia 2017

Better than Legacy 
Liliia Malomuzh & Dmytro Antonov
Fiction 08’47” Ukraine 2017

Cubs
Nanna Kristín Magnúsdóttir
Fiction 19′ Iceland 2016

Drifting Away
Cyprien Clement-Delmas
Animation 14′ France, Germany, Spain 2016

Episode
Magdalena Bojdo
Fiction 05’15” Poland 2017

Garrincha
Jeanne Leblanc
Fiction 08′ Canada 2017

Growth
Sil Van Der Woerd
Fiction 09′ The Netherlands 2016

Kayabike
Mattia Trabucchi
Documentary 45′ France 2016

Louves
Joanne Rakotoarisoa
Fiction 09’53” France 2017

Martina Oh Martina
Fátima Martín
Fiction 12′ Spain 2016

Musician
Aleksei Borovikov
Fiction 18′ Russia 2016

Outcast
Yury Sysoev
Fiction 18′ Russia 2017

Snatch
Emmanuelle Nicot
Fiction 22′ Belgium 2016

Spring Dance
Salla Sorri
Fiction 15′ Finland 2017

Star David
Eugene Koshin
Fiction 16′ Ukraine 2016

The Colt
Diego Rocha
Fiction 30′ Brazil 2016

The Elusive
Ely Chevillot
Fiction 18′ Belgium 2016

The Smoke
Ivan Plechev
Fiction 23’07” Russia 2017

The Tussle
Evgeniy Nikitin
Fiction 30′ Russia 2017

Short films made by children 9-14

Face
Josip Skledar
Animation 01’35” Croatia 2017

Home Sweet Home
Sven Balen
Animation 02’03” Croatia 2017

Journey
Jurica Nikolić
Animation 02’05” Croatia 2017

Strange
Class 2S & Mr L. Sollorz
Fiction-Animation 02’54” Australia 2016

The Crazy Adventure
Luchlan Greentree
Fiction 02’29” Australia 2016

The Magician
Atena Milić
Animation 03’11” Croatia 2016

Trapped
Patrick Bezzina
Fiction 02’40” Australia 2017

Viral
Mauricio Buendía & Sofía Marvizón
Fiction 08’20” Spain 2016

Short films made by young adults 15-22

Blue Inventor
Jonasz Wiewiór
Animation 03′ Poland 2017

Brain Drain
Sara Biljan
Animation 01’36” Croatia 2017

Isolation
Carla Binder
Fiction 02’47” UK 2017

 

Picnic Perfect
Cal Thacher
Fiction 06’09” USA 2017

Red
Lara Paige
Fiction 03’25” Australia 2017

Sentiment
Harrison J. Fuller
Fiction 02′ USA 2017

The Most Atrocious Summer of our Life
Galatea Kondi
Fiction 07’56” Greece 2016

The Three Letter Word
Saleh Kashefi
Fiction 07’20” Iran 2017

CURATORIAL SELECTION

Shun Tak Fraternal Association Yung Yau College

Different
Yiu Nam Wong
Animation 01’25” Hong Kong 2017

Father
Ka Chun Wong, Siu Wai Tang, Fu Yuen Tsang
Animation 01’26” Hong Kong 2017

Hourglass
Chak Keung Tang, Hiu Lun Cheung, Chiu Lung Chung, Chung Man Wong
Animation 01’03” Hong Kong 2017

Rabbit
Wai Ming Chan, Tsz Wai Ng, Chun Pong Yu
Animation 01’57” Hong Kong 2017

The Message of Heart
Yee Ting Wong, Lai Ki Lam, Ching Yi Chu
Animation 03’32” Hong Kong 2017

To the Top
Shun Yat Chan, Wai Chiu Tsang, Kam Tat Chin
Animation 01’21” Hong Kong 2017

INTERNATIONAL YOUTH MEDIA SUMMIT (SWEDEN 2017)

Discrimination
No Difference
Mwenya Kabense & Sara Andersson
Fiction 01’38” Sweden 2017

Environment
What You Plant You Harvest
Svebor Mihael Jelic & Vici Nilsson
Fiction 01’26” Sweden 2017

Health
Notice Me
Alice Green
Fiction 01’45” Sweden 2017

Poverty
Vote with Your Wallet
Jomana Madieh
Fiction 01’29” Sweden 2017

Violence
Fear Can Kill
Babar Ali
Fiction 01’39” Sweden 2017

Women’s Rights
Shift the Focus
Shishir Khati & Myrto
Karampela-Makrygianni
Fiction 01’59” Sweden 2017

Youth Empowerment
Your Choice
Pratick Paudel & Gregor Cichocki
Fiction 59″ Sweden 2017