Shire 2018 ~ Official Selection

9th Shire International Short Film Festival March 28, 2018 Official Selection Adila Rubén Llama & Alejandro Manzano Fiction 10’32” Spain 2016 An Ordinary Man Samantha Babboni Fiction 09′ France 2017 In the Heart of Vivianne Gauthier Marie-Claude Fournier Documentary 12′ Canada 2017 Night of Brass Anna van Keimpema Fiction 15′ The Netherlands 2016 Registrar Daria […]

Short Soup 2018 ~ Winners

Short Soup 2018 ~ Winners Best Short Film Jury Award Entrée Category Corky by Ty Primosch Animation 05’45” USA 2017 Best Short Film Jury Award Main Course Category In the Heart of Vivianne Gauthier by Marie-Claude Fournier Documentary 12′ Canada 2017 Best Short Film Jury Award Dessert Category Roger by Ingrid Masarnau Amorós, Sonia Cendón Quireza, Sara Esteban Riera, Arnau […]

Short Soup 2018 ~ International Jury Panel

Short Soup 2018 ~ International Jury Panel Francesca Scalisi – Switzerland/Italy Dr Iqbal Barakat – Australia Mohammad Shah-Mohammadi – Iran

Short Soup 2018 ~ Online Catalogue

15th Short Soup International Short Film Festival January 28, 2018 Online Catalogue

WISFF 2017 ~ Winners

9th Wordless International Short Film Festival November 26 & 28, 2017 QAZVIN-IRAN AND SYDNEY-AUSTRALIA BEST CINEMATOGRAPHY ~ JURY AWARD Growth by Sil Van Der Woerd Fiction 09′ The Netherlands 2016 BEST DIRECTION ~ JURY AWARD Somersault Pike by Kate Lefoe Experimental-Fiction 06’30” Australia 2016 BEST EDITING ~ JURY AWARD Theta by Magdalena Bojdo Fiction 04’17” Poland 2016 BEST SOUND DESIGN~ JURY AWARD […]

WISFF 2017 ~ Jury Panel

WISFF 2017 ~ Jury Panel Members November 26 (Sydney-Australia) – November 28 (Qazvin-Iran) Golandam Safari Maryam Kashkoolinia Mona Abdollah-Shahi Sarah Tabibzadeh Mohsen Aghalar Kazem Mollaei Vahid Husseini-Nami Babak Nekooei  

Short Soup 2018 ~ Official Selection

15th Short Soup International Short Film Festival January 28, 2018 Entrée Corky Ty Primosch Fiction-Animation 05’45” USA 2017 Episode Magdalena Bojdo Fiction 05’15” Poland 2017 Looking Into The Future Inaki Onate Documentary-Experimental 06’25” Ecuador 2017 Notification Alireza Taheri Animation 02′ Iran 2017 Time Lapse Christian Avilés Fiction 01’21” Spain 2016 Main Course Bicycle Song Anna […]

flEXiff 2017 ~ Winners

flEXiff 2017 ~ Winners Best Feature Film Award Being There Khashayar Mostafavi Fiction 92′ Germany 2017 Best Short Film Award The Sacred Carpet Mehdi Asadi Documentary-Experimental 20′ Iran 2017 Special flEXiff Award Mikveh Adrian Garcia Gomez Experimental 05’30” USA 2016

AIFF 2017 ~ Winners

AIFF 2017 ~ Winners Tadgell’s Bluebell Honor Award Best feature film about/for children Sun Flower Zhang Luoping Fiction 88′ China 2017 Tadgell’s Bluebell Honor Award Best feature film about/for youth Autumn’s Kiss Andrey Golubev Fiction 66′ Belarus 2016 Tadgell’s Bluebell Honor Award Best short film about/for children Human Issam taachit Fiction 07′ Algeria 2017 Tadgell’s Bluebell Honor Award Best […]

AIFF 2017 ~ Media Release

MEDIA RELEASE September 19, 2017 Cabramatta Public School hosts the Award Ceremony for 20th Auburn International Film Festival for Children and Young Adults! Auburn International Film Festival for Children and Young Adults will be celebrating its 20th edition during September 18-22, 2017. The festival has been a landmark in creating a platform for children and […]